Jak recyklovat umělý vánoční stromek?

Chci koupit nový vánoční stromek, co mám udělat s tím starým? 

Přišla ta chvíle, kdy víte, že už by bylo načase vyměnit starý umělý stromek za nový, krásnější, hustější… Přemýšlíte, jaký nový stromeček by se vám líbil. Je však potřeba podívat se i na druhou stránku věci a tou je otázka, co uděláte s tím starým. K dispozici máte spoustu možností. V tomto článku vám jako inspiraci představíme několik z nich. 

Jak správně zlikvidovat starý umělý vánoční stromek? 

Stejně jako existuje několik způsobů, jak je možné starý stromeček zlikvidovat, existují také způsoby, jak to rozhodně nedělat. Měli byste například vědět, že jelikož se umělé stromečky nemohou recyklovat, mnohá recyklační centra je nerecyklují. Buď jej tedy vyhodíte do běžného odpadu nebo využijete některou z ekologických alternativ. 

Darovat

Pokud jste se rozhodli, že chcete snížit svou ekologickou stopu, pravděpodobně nechcete, aby váš starý stromek zůstal pohozený někde na skládce. Podle odhadů trvá rozložení umělého stromku více než 500 let, a tak by na skládce jen zbytečně zabíral místo. I když umělý vánoční stromek nelze recyklovat běžným způsobem, můžete pomoct životnímu prostředí tím, že zvolíte jiný způsob recyklace.

Co tedy se stromkem udělat? Nejlepší a nejhezčí způsob, jak jej recyklovat, je darovat jej někomu, kdo jej potřebuje. Každé sváteční období se najdou lidé, kteří mají problém vyjít s penězi. Pokud někomu vánoční stromek darujete, usnadníte mu život. Místo toho, aby například rodiče utratili všechny své peníze na stromek, mohou část financí použít na koupi dárků nebo dobrého vánočního jídla. Existují i různé neziskové organizace, které pomáhají lidem v nouzi a které takovýto dar jistě potěší. Můžete se také zeptat v místní nemocnici nebo domově důchodců, zda by nepotřebovali vánoční stromek. Jednou z možností je i využití síly sociálních sítí, na nichž se můžete zeptat, zda by náhodou někdo nepotřebovat stromeček. 

Pokud se rozhodnete starý stromek darovat, ujistěte se, zda má všechny části potřebné na jeho sestavení. Jen tak bude moct vykouzlit úsměv, pokoj a nezapomenutelnou atmosféru Vánoc. 

Sběrné místo

Předtím, než se rozhodnete pro toto řešení, zjistěte, zda vaše město takovouto možnost nabízí. V místě, kde žijete, mohou fungovat sběrná místa, která po svátcích přijímají umělé vánoční stromky. Odpovědi si můžete zjistit i na internetu nebo stačí zavolat do místní odpadové společnosti. Možná budete muset počkat na hromadný odvoz nebo stromeček rozložit na malé kousky a nechat jej v odpadkovém koši. Pokud bydlíte v bytě, zeptejte se správce bytovky nebo svého pronajímatele na likvidaci stromečku. 

Záleží na tom, zda má stromeček vánoční světýlka? 

Zatímco některé stromečky v sobě mají zabudované osvětlení, jiné ne. Je důležité vědět, zda je váš stromek s osvětlením nebo bez něj. Pokud má stromek světýlka, můžete jej vyhodit, ale vězte, že to není ekologické řešení. 

Prodat 

Další možností je prodej vánočního stromku. Pokud si myslíte, že je váš starý stromeček ještě v dobrém stavu a nechcete jej jen tak někomu darovat, můžete jej prodat na internetu. Na sociálních sítích stačí zveřejnit inzerát, ve kterém stromek nabídnete, a pak vyčkáte, zda se ozve někdo, kdo má o něj zájem. K inzerátu připojte i fotografie, jak stromek vypadá, ať nový majitel ví, co očekávat. Uveďte všechny informace o stromku: jeho výšku, hustotu i další vlastnosti. Neupřímnost se nevyplácí, protože kvůli ní si stromek nikdo nekoupí a z vytváření inzerátu se stane jen ztráta času.

Starý stromek můžete proměnit na věnce, girlandy a jiné ozdoby 

Recyklujte umělé stromky tak, že je proměníte na jiné sváteční dekorace. Z větviček můžete vytvořit věnce, girlandy nebo malé stromečky. Tato aranžmá dodají slavnostní nádech vašim vchodovým dveřím, krbu i vánočnímu stolu. Vytvořte si doplňkové dekorace pro nový středobod svátků pomocí toho starého. Z jednoho umělého vánočního stromku se může stát mnoho jiných a nádherných aranžmá vaší domácnosti. 

Vyrobte si ozdobné svícny, které budou držet svíčky, nebo tradiční či moderní adventní věnec. Tyto prvky skvěle doplní nejen klasické vánoční prostírání. 

Zpět do obchodu