Jakou životnost můžeme očekávat od živého vánočního stromku?

Jakmile přijdou Tři králové, polomrtvé stromky vyletí ze dveří. Oddechneme si. Konečně se nebudeme muset starat o vysávání jehličí! Vánoční stromeček nemá být přítěží, ale radostí! Stromek nevybíráme jen podle tvaru a hustoty jehličí, ale také s ohledem na jeho životnost. Víte, které stromky nám budou dělat radost nejdéle?

Klidně až do Hromnic!

Jeden by nám nevyhovoval! Stromky se v českých domácnostech často rozsvěcují už dva týdny před Vánocemi, ale pak se už nemůžeme dočkat, až celé Vánoce zabalíme do krabice a dáme dům zase do pořádku. Ti, kteří si zvykli používat během svátků umělé vánoční stromky a umělé věnce a girlandy, nemusí s odkládáním vánočních symbolů spěchat, protože tyto ozdoby si zachovávají svůj bezchybný vzhled nejen po celé svátky, ale i po další roky. Pak jsou tu ale milovníci klasiky, kteří se nemohou nabažit vůně jehličí. Zejména rodiny s dětmi si často kladou podmínku: Dokud jsou děti malé, bude živý vánoční stromek, a basta! Věřte tomu nebo ne, ale živý stromek je pro děti stejně kouzelný jako ten umělý. Malým dětem stačí, aby se krásně rozsvítil, a na Štědrý den pod ním objeví spoustu dárků. Zatímco živých vánočních stromků se často zbavujeme hned na Tři krále, s odložením umělých můžeme klidně počkat až do Hromnic. Strach z padajícího jehličí se tak nevyskytne.

 

 

Jak dlouho vydrží konkrétní druhy stromků

Živý stromeček má rozhodně své kouzlo, přece jen proto si raději volíme 3D umělé stromečky nebo full 3D umělé vánoční stromky, které jsou od těch živých k nerozeznání. Při výběru živého vánočního stromku je důležité zohlednit nejen výšku, šířku nebo typ jehličí, ale také životnost stromku. Když už jsme do živého stromku investovali spoustu peněz, většina z nás chce, aby vydržel co nejdéle.

 

Pokud se spokojíte s dvoutýdenní sváteční výzdobou, zvolte elegantní smrk (smrk pichlavý, smrk pichlavý nebo smrk omorika). Několik dní potěší oko svým dokonalým vzhledem, pak začne vadnout a vlivem teploty v místnosti postupně opadá. Nejdéle vydrží borovice lesní nebo borovice černá, kterou máme rádi pro její výraznou vůni. I když uschne, jehličí ji stále zdobí a nevadí nám, že je pichlavé nebo řídké. Pámelník, o kterém se tak často zpívá v koledách, vydrží o něco kratší dobu. Jedle (balzámová, normandská) má také tu příjemnou vlastnost, že i když jí uschne jehličí, neopadává z větviček. Navíc krásně voní a neštípe. Totéž platí o platanu, který je vyhledáván pro svou hustotu a symetrické tvary. Má jen jednu nevýhodu - téměř nevoní!

 

 

Nenechte se při nákupu živého vánočního stromku zaskočit. Čerstvost zaručuje vyšší hmotnost stromku (polosuchý stromek je lehčí, protože se z něj odpařila voda) a skutečnost, že jehličí neopadává, ani když větvičky pročešete rukou. Jakmile si stromek přinesete domů, vložte jej do nádoby s vodou a těsně před začátkem svátků jej přeneste do interiéru. Stojan naplněný vodou je nezbytný pro jeho čerstvost. Nezapomeňte také, že živé vánoční stromky nesnášejí přetopené místnosti, proto je neumisťujte do blízkosti horkého radiátoru nebo krbu.

 

Živý stromek, umělý stromek... Důležitý je smysl Vánoc a radost, kterou máme během svátečního období v srdci.

Zpět do obchodu